Старовинне місто Тейково (Івановська область): коротка історія

Невелике містечко на річці Вязьмі вважається одним з перших центрів розвитку ткацького виробництва в Росії у XVIII столітті тут працювало десять фабрик. Зараз найбільша визначна пам’ятка міста Тейково Іванівської області – військова частина. Яка відноситься до Ракетним військам стратегічного призначення і має на озброєнні міжконтинентальні балістичні ракети.

Загальна інформація

Місто Тейково (Івановської області) розташований по обох берегах річки Вязьми, яка протікає з заходу на схід і ділить поселення на приблизно на дві рівні частини. Більш давня частина побудована на більш високому правому березі. З усіх боків оточений листяними лісами, а до південно-заходу також є великі торфорозробки.

Обласний центр знаходиться приблизно в 30 км. Поруч проходять дороги від Іваново на Суздаль і від Володимира на Ярославль і Ростов Великий. Залізниця зв’язує місто з обласним центром та Москвою. На залізничній станції Тейково зупиняється поїзд, що йде з Кінешмі в Москву і приміські електрички. З міського автовокзалу можна доїхати автобусом до міста Іваново.

Підстава

На території міста люди жили здавна. Археологічні розкопки на місці давніх поселень показали, що вони почали забудовуватися починаючи з IV тисячоліття до нашої ери. На місці височіє над містом Тейково (Івановська область) Іллінської церкви (відноситься до пам’яток архітектури XVII століття) були знайдені залишки язичницького капища Перуна, яке датували пізнім дохристиянським періодом.

Перша письмова згадка про село Тейково відноситься до початку XVII століття. У Писцовых книгах описуються селянські бунти 1613-го, 1618-го і 1651 року, відносяться до Смутного часу. З 1619 року поселення, що входить тоді в Суздальський повіт, належало двом дворянським сім’я – стряпчого хлібного двору Ф. В. Босова і княгині А. Р. Тюфякиной. Пізніше перейшло до князівського роду Прозоровських. Сільські жителі вже в той час тоді займалися кустарним ткацтвом і забарвленням тканин. У центрі поселення знаходилася торгова площа, на якій проводились ярмарки.

Історія і населення

Починаючи з XVII століття Тейково відомо було в регіоні тим, що двічі в тиждень тут проводилися торги. З навколишніх міст купці привозили “дріб’язковий товар”, а селяни торгували хлібом, пшеницею, горохом, вівсом, льоном, колесами, горщиками, ликом і полотном. За обсягами торгівлі практично дорівнював місту. В Тейково (Івановська область) тоді проживало приблизно 2000 чоловік.

З середини XVIII століття в селі почали будуватися та бавовняні текстильні мануфактури, обладнані високотехнологічним на той час обладнанням. У 1897 році в Тейково проживало вже 5800 осіб, населення поповнювалося селянами з навколишніх сіл. Особливо після скасування кріпосного права.

Після революції, в 1918 році отримав статус міста, тоді ж Тейково (Івановська область) зросла за рахунок приєднання декількох сіл. У радянські роки активно забудовувався, чисельність населення швидко зростала. Максимальна кількість жителів (39 100 осіб) проживало в 1998 році.

Етимологія назви

Існує кілька версій походження назви міста Тейково (Івановська область). Згідно авторитетному ученному в. І. Далю, слово має угро-фінські корені. “Тейк” (тайка) означає лісове поселення, лісове село, глухе, але обжите місце в лісах. Місцевий краєзнавець Євген Смолін вважає, що в Смутний час (1608-1612 рр.) в цих місцях поляки заснували свій тимчасовий табір. Які й назвали територію “текучим місцем”, що на архаїчному польською мовою звучить як “теково”.

Вчений Е. М. Поспєлов виробляє назва Тейково від “Тейк”, однією з форм дуже рідкісного жіночого імені Аргентея, яке є у “Словнику російських особистих імен” під редакцією Н.А. Петровського. Багато гідроніми і топоніми регіону мають угро-фінське і давньослов’янське походження, наприклад Вязьма (“звивиста”, “кучерява”), озеро Сахтыш (“бурхливий”, “неспокійний”, “збурений”, а «тиш» – рибне, багате рибою).

Пам’ятні місця

Головна визначна пам’ятка міста Тейково Іванівської області – вулиці його історичної частини. У центрі органічно поєднуються архітектурні зразки купецького періоду (XVIII-XIX століття) і сучасні будівлі. Що створює неповторний колорит, як наприклад, на Жовтневій (колишньої Третину). На якій збереглися особняки багатих купців і більш сучасні садиби фабрикантів. На жаль, від великого храмового комплексу збереглися тільки унікальні по архітектурі Микільська та Іллінська церкви.

У комплексі будівель міської садиби XVIII-XIX століття, будинку фабриканта Каретникова і його зятя Неведомского, зараз розташовується міська і районна адміністрація. Поруч з ними стоїть будівля палацу культури у стилі еклектичного класицизму, збудоване у 1987 році.

Одне з найстаріших підприємств міста – Тейковский ХБК, заснований близько 220 років тому. У 80-ті роки минулого століття була майже завершена повна реконструкція комбінату. Будівлі, побудовані починаючи з XVIII по XX століття показують історію розвитку російської текстильної промисловості протягом двох століть. На багатьох пам’ятних фото міста Тейково (Івановська область) зняті історичні будівлі цього підприємства.