Кастер Семеня: біографія, дата і місце народження, спортивна кар’єра і фото

Кастер Семеня — відома легкоатлетка з Південно-Африканської республіки, яка воліє виступати на дистанціях 800 і 1500 метрів. В 2012 і 2016 роках ставала переможницею Олімпійських ігор, двічі вигравала чемпіонат світу на дистанції 800 метрів. Примітно, що титул переможниці Олімпійських ігор в Лондоні Семеня отримала після того, як яка фінішувала Марія Савінова була дискваліфікована за вживання допінгу.

Кар’єра

Кастер Семеня народилася 9 січня 1991 року. Вона з’явилася на світ в південно-африканському Питерсбурге. У 2008 році героїня нашої статті стала студенткою спортивного факультету університету Преторії. Тоді почала вживати активні участі в міжнародних змаганнях з легкої атлетики, практично відразу вигравши дистанцію в бігу на 800 метрів на молодіжних Іграх Співдружності.

У 2009 році фото Кастер Семеня з’явилося в багатьох південно-африканських спортивних виданнях, коли вона перемогла на чемпіонаті Африки з легкої атлетики серед юніорів. Бігунка завоювала відразу дві золоті медалі — на дистанціях 800 і 1500 метрів відповідно. Особливо в бігу на 800 метрів вона продемонструвала видатний результат, встановивши національний рекорд серед дорослих і продемонструвавши найкращий результат сезону в усьому світі. При цьому свої попередні досягнення бігунка Кастер Семеня удосконалила незначно.

В кінці літа 2009 року спортсменка здобула першу значиму перемогу на дорослому рівні. На чемпіонаті світу в Берліні вона перемогла на дистанції 800 метрів, знову продемонструвавши найкращий час сезону. Дистанція їй підкорилася за одну хвилину 55,45 секунди.

Зміна тренера

Після цього про Кастер Семеня стали говорити як про одну з претенденток на перемогу на майбутніх Олімпійських іграх у Лондоні, які повинні були відбутися через три роки.

Бігунка почала посилено готуватися до головного старту чотириріччя. У 2011 році навіть змінила тренера. Її новим наставником стала титулована бігунка з Мозамбіку Марія Мутола, яка, як і героїня нашої статті, увірвався в еліту світового спорту, будучи ще підлітком. Мутола спеціалізувалася на дистанції 800 метрів, вигравши срібло на Олімпіаді в Атланті в 1996 році, а потім ставши чемпіонкою через чотири роки в Сіднеї.

Правда, фахівці відзначали, що зміна тренера виявилася досить спірним рішенням, так як на чемпіонаті світу в корейському Тегу Кастер Семеня не зуміла перемогти. Золото завоювала росіянка Марія Савінова, яка прийшла до фінішу на півсекунди швидше.

Олімпіада в Лондоні

При цьому напередодні Олімпіади бігунка з південно-африканської республіки все ж вирішила не вживати ніяких імпульсивних рішень, вирушивши до Лондона разом з Мутолой.

У кваліфікаційному забігу було очевидно, що Семеня не викладається по повній, подолавши 800-метрову дистанцію більш ніж за дві хвилини. У своїй сімці вона стала другою після американки Алісії Монтаньо, що дозволило Кастер пройти в півфінал.

У півфіналі Семеня прийшла до фінішу вже на першому місці, показавши більш високий результат. Кваліфікаційне час вона поліпшила майже на три секунди.

Під час вирішального старту було очевидно, що головним суперником Семеня, як і рік тому в Південній Кореї, стане росіянка Марія Савінова. Боротьба між спортсменками йшла буквально до останніх сантиметрів дистанції. В результаті швидше знову виявилася росіянка. Савінова прийшла до фінішу за одну хвилину 56,19 секунди, Семеня була повільніше на одну секунди і чотири сотих. Досить велике відставання для такої дистанції.

Однак через кілька років результати забігу були переглянуті. У 2017 році Савінова були позбавлена золотої медалі з-за порушень антидопінгових правил. Всі результати спортсменки за три роки були анульовані. Золота медаль було вручено бігунці з ПАР.

Повторний успіх

У 2016 році Семеня знову приїхала на Олімпійські ігри в Ріо-де-Жанейро в статус одного з фаворитів. Головними її досягненнями за останні роки стали перемоги на Африканських іграх та чемпіонаті Африки (тут вона виграла у забігу і на 800 і 1500 метрів).

На Олімпіаді в Бразилії Семеня вже у кваліфікації змогла “вибігти” двох хвилин, ставши першою у своєму забігу. У фіналі африканка прийшла першою, подолавши дистанцію за одну хвилину 55,28 секунди, випередивши суперниць з Бурунді і Кенії.

Скандал

Практично відразу після фіналу розгорівся скандал, так як багато експертів зажадали перевірити статеву приналежність всіх призерів через нетипових для жінок особливостей їх зовнішнього вигляду.

Сумніви у чесності переможниць висловлювали не тільки журналістки. Наприклад, польська бігунка Йоанна Южвик, яка у фіналі стала п’ятою, також висловилася про необхідність провести перевірку.

Було відомо, що раніше таку перевірку вже проводив південно-африканський національний комітет. Справа розглядалася дуже довго, але в результаті спортсменку все-таки визнали жінкою.

Додатковим приводом для скандалу стала звістка про те, що дві з трьох спортсменок раніше уклали одностатеві шлюби з дівчатами, провівши традиційні церемонії одруження.

Особисте життя

Весілля Кастер Семеня відбулася в 2015 року. Вона побралася на коханою по імені Віолет Рассебоя. Відомо, що шлюб був укладений в рамках традиційної церемонії, яка передбачена для гетеросексуалів. Стосунки офіційно були оформлені в містечку Га-Дикгале.

Фото з весілля Кастер Семеня відразу ж з’явилися в багатьох світових спортивних виданнях. Відомо, що обраниця героїні нашої статті — її колега по національній легкоатлетичної збірної.

Зокрема, були відомі деталі одруження. Семеня повела себе, як чоловік у традиціях свого племені, виплативши за Віолет викуп у розмірі 1700 доларів.

Фото весілля Кастер Семеня стали обговорювати у всьому світі. Один час це була найбільш скандальна закохана пара. Всі обговорювали, що Кастер на церемонії одруження з’явилася в образі східного принца з казок, а Віолет віддала перевагу класичний білий наряд.

Медичне обстеження

Дослідження на гендерну приналежність спортсменки проводилося ще в 2009 році. До цього місцеву федерацію спонукали її виняткові спортивні результати.

Як стверджували австралійські журналісти, Семеня виявилася интерсекс. Так називають людину, який був народжений з статевими ознаками, які не відповідали типовому визначення жіночого або чоловічого тіла. У тілі спортсменки були виявлені яєчка.

Одним з доказів того, що Семеня не є жінкою, стала відсутність в її зовнішності типових рис для представниці слабкої статі. Результати гендерних тестів все-таки підтвердили право бігунки виступати серед жінок.

Стало відомо, що особливості її організму полягають у занадто високому рівні чоловічих гормонів.

У 2015 році Спортивний арбітражний суд розглядав звернення індійської легкоатлетки Дьюті Чанд, яка вимагала проведення медикаментозної корекції. Проте його визнали незаконним.